Z wizytą w kopalni siarki "Siarkopol" S.A.

 

W tym tygodniu młodzież z połanieckiego technikum (klasy 2BCT i 3BCT) miała okazję zwiedzić kopalnię siarki w Osieku, należącą do Grupy Azoty, która od niedawna jest oficjalnym partnerem Zespołu Szkół w Połańcu. Wycieczka była udana - uczniowie mogli zobaczyć, jak przebiega proces wydobycia i przetwórstwa siarki, która stanowi naturalne bogactwo naszego regionu.

 

Kopalnia siarki Osiek jest jedyną kopalnią na świecie, wydobywającą siarkę metodą podziemnego wytapiania. Złoże siarki „Osiek” zalega po prawej stronie Wisły i stanowi zachodnią cześć kompleksu siarkowego ciągnącego się od Niekrasowa i Osieka poprzez Baranów Sandomierski aż do Skopania. Związane jest ono z mioceńską serią osadów chemicznych, skałami siarkonośnymi jest kompleks skał wapiennych i wapienno-marglistych. W chwili obecnej kopalnia produkuje siarkę płynną i siarkę granulowaną.
 
 
W imieniu uczniów dziękujemy za możliwość zwiedzenia kopalni i pomoc przy organizacji wyjazdów. Szczególne wyrazy uznania składamy na ręce Prezesa Zarządu Kopalni i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol" S.A, Trajana Szuladzińskiego. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdów pełnili Małgorzata Służalska i Grzegorz Gorycki, który był pomysłodawcą i współorganizatorem tego zdarzenia.
 
Marek Pedyński

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information