Zmarł pułkownik Mieczysław Korczak, legendarny "Dentysta" z oddziału partyzanckiego AK "Jędrusie"

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy informację, że w wieku 100 lat zmarł Mieczysław Korczak, przyjaciel naszej szkoły, "Dentysta" z oddziału partyzanckiego AK "Jędrusie" - Patrona Zespołu Szkół w Połańcu. 

Mieczysław Korczak był cenionym w Polsce lekarzem dentystą, Honorowym Obywatelem Połańca i Tarnowa, podpułkownikiem, żołnierzem Armii Krajowej, partyzantem legendarnego oddziału „Jędrusiów” z czasów okupacji niemieckiej.

Ścigany kolejno przez Gestapo, NKWD i UB uniknął śmierci - jak sam podkreślał - tylko dzięki wyjątkowemu szczęściu i Opatrzności Bożej.

To autor wielu książek, m. in.: „Życie na włosku” (1994), „Życie na włosku BIS” (1997), „Chirurgia stomatologiczna” (1994), „Profilaktyka ortodontyczna” (2010). Był prezesem Stowarzyszenia Kombatantów „Jędrusiów”, Żołnierzy Armii Krajowej, ich Rodzin i Sympatyków w Połańcu i redaktorem naczelnym „Odwetu”, pisma tegoż Stowarzyszenia. Należał do Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Naszą szkołę Mieczysław Korczak odwiedzał wielokrotnie, gdy tylko pozwalał mu na to stan zdrowia. Brał czynny udział w uroczystościach ważnych dla szkolnej społeczności - świętował z nami nadanie Zespołowi Szkół Imienia i Sztandaru, a także wielokrotnie brał udział w żywych lekcjach historii. Na zawsze pozostanie w naszej zbiorowej pamięci jako człowiek ciepły i serdeczny, pomocny dla każdego, kto potrzebował wsparcia. 

Pogrążonej w smutku Rodzinie Zmarłego składamy kondolencje. Pogrzeb Mieczysława Korczaka odbędzie się w piątek, 10 września 2021 r. o godz. 12:00 w Kościele Księży Filipinów w Tarnowie.

Społeczność ZS w Połańcu

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information