Spotkanie z PAWŁEM KANIOWSKIM - znakomitym ABSOLWENTEM naszego TECHNIKUM

#znakomici_absolwenci najlepszą WIZYTÓWKĄ naszego TECHNIKUM!

Już w piątek 18.03.2022 naszą szkołę odwiedzi

nasz znakomity absolwent 

PAWEŁ KANIOWSKI

 (zapraszamy klasy: IAT5, IIAT5, IIIAT4, IIIADT5, IVAT4 - aula godz. 13.00) 

 W jakich latach uczyłeś się w naszej szkole?  ZSZ Technikum: 1990-1996 

Jak wyglądała Twoja dalsza edukacja? AGH Kraków oraz Politechnika Świętokrzyska w Kielcach na kierunku Mechatronika i Budowa Maszyn.  Po wyjeździe na stale do USA – Studia Magisterskie na WPI (Worcester Polytechnic Institute Massachusetts) w kierunku Produkcji i Zarzadzania (Manufacturing & Operations)

Gdzie pracujesz i czym się zajmujesz aktualnie?  Od 2006 na stałe przebywam z rodziną w USA i obecnie pracuję w głównej siedzibie firmy Pratt & Whitney zajmującej się produkcją silników odrzutowych do samolotów cywilnych i wojskowych. Firma posiada kilkadziesiąt placówek na całym świecie (w tym trzy oddziały w Polsce).

Moje obecne stanowisko (Manufacturing Chief for Externals) można przetłumaczyć jako Główny Inżynier Produkcji Modułu Części Zewnętrznych, do wszystkich typów silników produkowanych przez nasza firmę. Dla mniej wtajemniczonych są to silniki używane przez samoloty takie jak F-22 Raptor, F-35, F-15, F-16 czy Airbus A320 NEO oraz wiele innych. Moja praca polega na zatwierdzaniu projektów nowych komponentów pod kątem produkcji. Wspieraniu projektantów na poziomie koncepcji w celu wyeliminowania pomyłek mogących mieć wpływ na właściwe wykonanie części. Ocenę i ostateczne zatwierdzanie rysunków technicznych i innych typów dokumentacji technicznych. Wdrażanie produkcji na poziomie wykonawców, rozwiazywanie problemów technicznych związanych z usterkami oraz produkcja części. Planowanie produkcji w skali globalnej oraz wiele innych obowiązków.

Gdzie pracowałeś po ukończeniu nauki?

 A tu to już się zaczyna zabawniejsza cześć mojego portfolio. Zaraz po ukończeniu szkoły pracowałem dla kilku lokalnych firm podwykonawczych świadczących usługi dla Elektrowni w Połańcu. Moim głównym sukcesem w tamtym okresie czasu była praca dla firmy FLS Miljo (głównego wykonawcy Instalacji Odsiarczania Spalin w El. Połaniec) gdzie znacznie podszkoliłem język angielski a zwłaszcza słownictwo techniczne. Po wygaśnięciu kontraktu postanowiłem opuścić Połaniec na rzecz Kielc gdzie podjąłem prace najpierw jako “pracownik ochrony” w markecie OBI (tak wiem zabawne) a następnie jako “przedstawiciel handlowy” w jednej z ogólnopolskich firm dystrybucyjnych zostając jej Dyrektorem Regionalnym (po czterech latach ciężkiej pracy w terenie).

Co jest Twoim największym sukcesem zawodowym/życiowym?

Moja rodzina oraz to czym się obecnie zajmuje to z pewnością największe sukcesy jakie udało mi się osiągnąć. Po otrzymaniu szansy na stały pobyt w USA zdecydowałem się zacząć wszystko od początku i zaplanować moja nową karierę w branży lotniczej, która od zawsze była moja pasją. Poprzez determinację, upór oraz masę wyrzeczeń, z czasem udało mi się osiągnąć pierwsze sukcesy w branży, gdzie po kilku latach zostałem zauważony przez firmę Pratt & Whitney od której otrzymałem propozycje pracy. Później to już tylko pasmo sukcesów. W okresie 10 lat pracy na kilku stanowiskach i niekończących się podróżach służbowych (praktycznie w każdy zakątek cywilizowanego świata) podjąłem obecna pozycje, która dala mi możliwość spędzania większej ilości czasu z rodzina oraz skupieniu się bardziej na pomocy w projektowaniu komponentów, edukacji młodszego pokolenia inżynierów oraz rozwiazywaniu problemów technicznych na poziomie szczeblu zarzadzania globalnego. Dostęp do nowoczesnych technologii oraz możliwość współpracy międzynarodowej z ludźmi z różnych części świata oraz pochodzących z różnych kultur to z całą pewnością plus. Jako jeden z większych sukcesów chciałbym również wymienić otrzymanie patentu wdrażającego nowa metodę spawania orbitalnego dla materiałów Niklowych (Inco 625). Patent został zatwierdzony globalnie i obecnie obowiązuje na terenie USA, UE, oraz Azji.

Jakie masz najfajniejsze/najśmieszniejsze wspomnienie z naszej szkoły?

Uczęszczanie do szkoły w tym okresie czasu "wypaliło" masę świetnych wspomnień :) Najlepiej wspominam uczęszczanie na zajęcia z przedmiotów technicznych a zwłaszcza ten jedyny gdzie wbito mi do głowy za zawsze “schemat działania stycznika”!!! :) (ukłony dla Pana Mariusza Zyngiera). Zajęcia praktyczne w Elektrowni w Połańcu przeszły do legend przyjacielskich wspomnień a nauczyciele tacy jak Pan Mariusz Zyngier z żoną Beatą, Pan Stanisław Rogala, Pani Krystyna Pilch, nie pomijając innych, którzy ukształtowali moja dalsza karierę na stałe zostaną w mojej pamięci.

Jaka jest Twoja opinia o naszej szkole? „Wskazówki” dla młodych ludzi prowadzące do osiągnięcia sukcesu zawodowego:

Jak wspomniałem wcześniej, upór, determinacja i wiara w siebie to podstawy. Ważne jest również posiadanie pasji w których można się spełnić zawodowo (w moim przypadku zadziałało). Technikum w Połańcu pomogło mi zrozumieć zasady produkcji energii przy użyciu turbin gazowych co znacznie pomogło mi w przygotowaniu kariery inżyniera.

Dostęp do urządzeń, stanowisk testowych oraz możliwość uczestnictwa w różnego rodzaju konkursów wiedzy na poziomie międzynarodowym to niewątpliwe benefity, których wciąż jest w Polsce tak mało a które na chwilę obecną wyróżniają nasze Technikum w skali krajowej oraz międzynarodowej  

A tu możesz napisać o tym o czym nie zapytaliśmy,...

Prywatnie mąż i tato dwóch dziewczynek Nadia (9) oraz Oliwia (16), dwa psy Nero oraz Toby. Pasje dodatkowe motocykle, spadochroniarstwo, lotnictwo, podróże.

Mój profil na Linkedin dla wszystkich zainteresowanych pytaniami odnośnie branży aerospace oraz rozwoju kariery w tym kierunku w kraju oraz poza granicami:

https://www.linkedin.com/in/pawel-kaniowski-2a3874119

 

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information