Branżowe Centrum Umiejętności, czyli ogromna szansa dla rozwoju Zespołu Szkół w Połańcu

Od kilkunastu miesięcy opinia publiczna naszej gminy, ale też powiatu staszowskiego i województwa świętokrzyskiego, ma świadomość, że przy Zespole Szkół w Połańcu powstanie Branżowe Centrum Umiejętności z dziedziny energetyki. Jako że projekt jest już w trakcie realizacji, a za chwilę ruszą roboty budowlane, warto poszerzyć wiedzę na ten temat, odpowiadając na kilka pytań: Czym są Branżowe Centra Umiejętności (BCU)? Jaki jest cel funkcjonowania BCU? Czym będzie zajmowało się BCU w Zespole Szkół w Połańcu? Jak jego funkcjonowanie wpłynie na lokalny rynek pracy i przyszłość naszej szkoły?

Branżowe centra umiejętności, w skrócie BCU, to z założenia rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki kształcenia i egzaminowania w danej branży, mające zapewnić wsparcie istniejącym placówkom edukacyjnym i umożliwić tworzenie nowych. Podstawowym zadaniem BCU będzie rozwój szkolnictwa zawodowego. Mają one również pełnić funkcje promocyjne i innowacyjne. Branżowe centrum umiejętności to w myśl znowelizowanych przepisów Prawa Oświatowego placówka kształcenia, szkolenia i egzaminowania o zasięgu ogólnokrajowym, ukierunkowana branżowo w zakresie jednej z dziedzin zawodowych określonych w przepisach wydanych na podstawie Prawa oświatowego.

Branżowe centrum umiejętności ma integrować szkoły prowadzące kształcenie zawodowe, placówki kształcenia ustawicznego, centra kształcenia zawodowego, uczelnie oraz podmioty, takie jak pracodawcy, organizacje pracodawców, samorządy gospodarcze lub inne organizacje gospodarcze, stowarzyszenia lub samorządy zawodowe, sektorowe rady do spraw kompetencji oraz Rada Programowa do spraw kompetencji, które prowadzą działalność w zakresie tej dziedziny zawodowej.

Głównym celem projektu realizowanego przy Zespole Szkół w Połańcu jest wsparcie przygotowania kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w branży elektroenergetycznej, poprzez utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności z dziedziny energetyki i przeszkolenie: 252 uczestników, w tym 64 uczniów, 152 osoby dorosłe, 36 nauczycieli kształcenia zawodowego do 30.06.2026. Na potrzeby nowoczesnej placówki zostaną przeznaczone parter oraz pierwsze piętro jednego ze skrzydeł szkoły, łącznie o powierzchni prawie 1600 m kw. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami: wyposażony w pochylnię dla osób niepełnosprawnych oraz windę. W pomieszczeniach BCU powstanie 6 pracowni: elektrotechniki, elektroenergetyki, eksploatacji instalacji i urządzeń elektroenergetyki, energetyki cieplnej, energetyki cyfrowej, pracownia komputerowa, pracownia komunikacji w języku obcym (zawodowym).

Wszystkie pracownie zostaną wyposażone w innowacyjny i najnowocześniejszy sprzęt dostępny dla branży energetycznej. Proponowane rozwiązania technologiczne, dostępne dzięki zakupie nowoczesnego wyposażenia, będą dostępne dla przedsiębiorców zainteresowanych wdrożeniem nowoczesnych rozwiązań. Planuje się organizację spotkań dla pracowników firm oraz uczniów w celu prezentowania sposobów wykorzystania sprzętu np. w procesach produkcyjnych, zarządzania magazynowaniem energii i innych. BCU będzie pełniło częściowo funkcję obiektu demonstracyjnego z pełnym zapleczem sprzętowym wykorzystującym m.in. o technikę symulacji w pętli sprzętowej HIL (Hardware in the loop). Działalność BCU będzie w założeniu miejscem spotkań biznesu, edukacji oraz organizacji branżowych. W ramach bieżącej działalności BCU główny nacisk zostanie położony na działalność szkoleniowo-edukacyjną oraz promowanie branży elektroenergetycznej. Jej rozwój jest szczególnie istotny z uwagi na konieczność zapewnienia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego kraju. 

W jaki sposób skorzystają na funkcjonowaniu BCU lokalna społeczność i nasza szkoła? Połaniec stanie się hubem kształcącym energetyków nie tylko z regionu, ale również z całej Polski. Nasi uczniowie zyskają dostęp do najnowszych technologii i eksperckiej wiedzy, a w znakomicie wyposażonych pracowniach będą mogli kształtować swe umiejętności praktyczne. Z pewnością skorzysta na tym również lokalny rynek pracy - ukończenie połanieckiej szkoły będzie stanowić gwarancję zdobycia wykształcenia zawodowego na najwyższym poziomie.

Marek Pedyński we współpracy z koordynatorem do spraw utworzenia BCU, Andrzejem Poniewierskim

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information