XII Świętokrzyski Dzień Bezpiecznego Internetu

4 marca 2024 r. wzięliśmy udział w  obchodach XII Świętokrzyskiego Dnia Bezpiecznego Internetu w Kielcach. Kacper Zieliński, uczeń klasy IIB LO, został wyróżniony w konkursie "ZASTOSOWANIA SZTUCZNEJ INTELIGENCJI – SZANSE I ZAGROŻENIA". Pracę można obejrzeć:

Uczniowie realizowali film, spot reklamowy, prezentację lub animację komputerową.

Organizatorami konkursu byli: Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia w Kielcach oraz Akademię Nauk Stosowanych im. prof. Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

W etapie szkolnym wzięło udział 364 uczniów z 25 szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa świętokrzyskiego. Do etapu finałowego zakwalifikowano ostatecznie 58 prac; jury konkursu nagrodziło lub wyróżniło 27 autorów prac.

W trakcie wydarzenia uczniowie uczestniczyli w wykładach i prezentacjach, które koncentrowały się wokół czterech głównych zagadnień.

O zwalczaniu przestępczości w cyberprzestrzeni oraz odpowiedzialności karnej za przestępstwa w Internecie opowiadali funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. W oparciu o swoje zawodowe doświadczenia przedstawili między innymi: najpowszechniej występujące kategorie przestępstw internetowych i udzielali wskazówek, jak należy na nie reagować.

O tym jak sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie, jakich korzyści można oczekiwać po jej dynamicznym rozwoju, ale też z jakimi zagrożeniami się to wiąże mówił - odwołując się do licznych przykładów wziętych z życia - magister Kamil Buliński z Akademii Lipińskiego.

Dużą dawkę wiedzy o tym, jak korzystać z własności intelektualnej, by nie naruszać praw autorskich i jakie komplikacje w tej dziedzinie powoduje rozwój AI, dała prezentacja Eweliny Wojtczak i Agaty Malickiej ze Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL.

Cykl prezentacji zakończyło wystąpienie księdza doktora Pawła Ścisłowicza z Samorządowego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach poświęcone etycznym aspektom rozwoju sztucznej inteligencji.

Beata Kubik

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information