Oferta kształcenia na rok 2024/2025 w Technikum w Połańcu - technik energetyk
TECHNIKUM = ZAWÓD + MATURA
Dlaczego ENERGETYK?
Jest to zawód, który dzięki współpracy z naszym partnerem ENEA Elektrownia Połaniec S.A., daje możliwość przygotowania przyszłego pracownika do pracy w zakładach z branży energetycznej. Uczeń pozna zasady wytwarzania/zamiany energii elektrycznej w oparciu o nowoczesne systemy. Podczas procesu nauki, uczeń zapozna się z procesem produkcyjnym w różnego rodzaju zakładach energetycznych.
Zdobytą wiedzę uczeń ma szanse zweryfikować podczas zajęć praktycznych, które na terenie ENEA Elektrownia Połaniec S.A. oraz w firmach zajmujących się produkcją i wykorzystywaniem energii (energii konwencjonalnej, zielonej) na terenie Wielkiej Brytanii i Portugalii.
Nowoczesna podstawa programowa opracowana przez specjalistów powoduje, że absolwent kończący naukę posiada wysokie kwalifikacje zawodowe.
Ten kierunek to już nie zawód naszych rodziców (z jedną wąską specjalnością), a nowoczesna dziedzina wiedzy z zakresem tematycznym od wytwarzania energii w elektrowniach cieplnych, atomowych i wiatrowych po jej przesyłanie i użytkowanie, z uwzględnieniem nowoczesnej automatyki i elektrotechniki.
Jest to kierunek, który dzięki współpracy z naszym partnerem ENEA, daje możliwość przygotowania do pracy w zakładach z branży energetycznej.
Technik energetyk może być zatrudniony w elektrowniach, elektrociepłowniach i ciepłowniach we wszystkich przedsiębiorstwach produkujących energię elektryczną oraz cieplną. Może on wykonywać następujące zadania zawodowe: konserwacja, przeglądy i naprawa instalacji i urządzeń energetycznych, pomiary parametrów instalacji i urządzeń energetycznych, nadzór i obsługa maszyn i urządzeń energetycznych. Technik energetyk może podwyższyć swoje kwalifikacje w szkołach wyższych.
Uczeń odbywający naukę w naszej szkole realizował będzie następujące bloki programowe: energetyka i urządzenia energetyczne, urządzenia sterowania wykorzystywane podczas przetwarzania energii, sposoby wytwarzania/zamiany energii, automatyka przemysłowa, elektrotechnika i elektronika.
Języki obce: - język angielski, - język niemiecki/język rosyjski - do wyboru
Przedmioty realizowany w zakresie rozszerzonym: matematyka.
Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, język obcy nowożytny, informatyka.
Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym: elektrotechnika i energetyka, technologie i konstrukcje mechaniczne, instalacje i urządzenia energetyki cieplnej, instalacje i urządzenia elektroenergetyczne, działalność gospodarcza w energetyce, język obcy w branży energetycznej.
Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym: pomiary elektryczne, techniki wytwarzania i konstrukcje mechaniczne, montaż, konserwacja i pomiary instalacji i urządzeń energetyki cieplnej, montaż, konserwacja i pomiary instalacji i urządzeń elektroenergetycznych.
Zobacz jak wygląda praca energetyka, materiał Enea
Praca na linii 15 kV - wymiana odłączników - materiał Energa
Testowanie transformatorów mocy - materiał edukacyjny
Zobacz jak działa elektrociepłownia - za kilka lat może to być Twój zawód ...
Jak płynie prąd ? - ciekawy materiał na temat energetyki, czyli tego czym możesz się zajmować w przyszłości