#TECHNIK ENERGETYK #REKRUTACJA 2024

 

Oferta kształcenia na rok 2024/2025 w Technikum w Połańcu - technik energetyk

TECHNIKUM = ZAWÓD + MATURA

Dlaczego ENERGETYK? 

Jest to zawód, który dzięki współpracy z naszym partnerem ENEA Elektrownia Połaniec S.A., daje możliwość przygotowania przyszłego pracownika do pracy w zakładach z branży energetycznej. Uczeń pozna zasady wytwarzania/zamiany energii elektrycznej w oparciu o nowoczesne systemy. Podczas procesu nauki, uczeń zapozna się z procesem produkcyjnym w różnego rodzaju zakładach energetycznych.

Zdobytą wiedzę uczeń ma szanse zweryfikować podczas zajęć praktycznych, które na terenie ENEA Elektrownia Połaniec S.A. oraz w firmach zajmujących się produkcją i wykorzystywaniem energii (energii konwencjonalnej, zielonej) na terenie Wielkiej Brytanii i Portugalii.

Nowoczesna podstawa programowa opracowana przez specjalistów powoduje, że absolwent kończący naukę posiada wysokie kwalifikacje zawodowe.

Ten kierunek to już nie zawód naszych rodziców (z jedną wąską specjalnością), a nowoczesna dziedzina wiedzy z zakresem tematycznym od wytwarzania energii w elektrowniach cieplnych, atomowych i wiatrowych po jej przesyłanie i użytkowanie, z uwzględnieniem nowoczesnej automatyki i elektrotechniki.

Jest to kierunek, który dzięki współpracy z naszym partnerem ENEA, daje możliwość przygotowania do pracy w zakładach z branży energetycznej.

Technik energetyk może być zatrudniony w elektrowniach, elektrociepłowniach i ciepłowniach we wszystkich  przedsiębiorstwach produkujących energię elektryczną oraz cieplną. Może on wykonywać następujące zadania zawodowe: konserwacja, przeglądy i naprawa instalacji i urządzeń energetycznych, pomiary parametrów instalacji i urządzeń energetycznych, nadzór i obsługa maszyn i urządzeń energetycznych. Technik energetyk może podwyższyć swoje kwalifikacje w szkołach wyższych.

Uczeń odbywający naukę w naszej szkole realizował będzie następujące bloki programowe:  energetyka i urządzenia energetyczne,   urządzenia sterowania wykorzystywane podczas przetwarzania energii, sposoby wytwarzania/zamiany energii, automatyka przemysłowa, elektrotechnika i elektronika.

Języki obce:   - język angielski,  -  język niemiecki/język rosyjski - do wyboru

Przedmioty realizowany w zakresie rozszerzonym: matematyka.

Przedmioty punktowane: język polski, matematyka, język obcy nowożytny, informatyka.

Przedmioty w kształceniu zawodowym teoretycznym: elektrotechnika i energetyka, technologie i konstrukcje mechaniczne, instalacje i urządzenia energetyki cieplnej, instalacje i urządzenia elektroenergetyczne, działalność gospodarcza w energetyce, język obcy w branży energetycznej.

Przedmioty w kształceniu zawodowym praktycznym: pomiary elektryczne, techniki wytwarzania i konstrukcje mechaniczne, montaż, konserwacja i pomiary instalacji i urządzeń energetyki cieplnej, montaż, konserwacja i pomiary instalacji i urządzeń elektroenergetycznych.

Zobacz jak wygląda praca energetyka, materiał Enea

Praca na linii 15 kV - wymiana odłączników - materiał Energa

Testowanie transformatorów mocy - materiał edukacyjny

Zobacz jak działa elektrociepłownia - za kilka lat może to być Twój zawód ... 

Jak płynie prąd ? - ciekawy materiał na temat energetyki, czyli tego czym możesz się zajmować w przyszłości

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information