Korzystając z pięknej jesiennej pogody, we współpracy z geografem, Andrzejem Forkasiewiczem, zaprosiliśmy kolejne oddziały na lekcję poza szkolnymi murami. W środę, 23 października 2024 r., tuż po godzinie dziewiątej wyruszyliśmy w dobrze już znaną wielu naszym podopiecznym trasę. Tym razem na wyprawę udało się z nami blisko 40 uczniów z klas III A LO i III C LO.
W czasie naszego rajdu młodzież miała okazję poznać historię pomnika Tadeusza Kościuszki i "Cmentarzyka Kosynierów", a także zapoznać się z warunkami przyrodniczo-geologicznymi Winnej Góry. Na kopcu Kościuszki, gdzie chwilę odpoczywaliśmy, porozmawialiśmy o połanieckich legendach, a także o ważnych dla lokalnej społeczności postaciach i wydarzeniach z przeszłości.
Obok głazu upamiętniającego kaplicę św. Mikołaja przeprowadziliśmy mini-wykład o znaczeniu "Uniwersału połanieckiego" dla polskich chłopów, a przy obelisku wskazującym lokalizację najstarszej połanieckiej świątyni p. w. świętej Katarzyny młodzież zapoznała się z informacjami o średniowiecznym Połańcu, który przeniesiony został w wyniku osunięcia się skarpy nad brzegi Czarnej.
Spacerując w kierunku dawnej przeprawy przez Wisłę, zahaczyliśmy o "Orle Gniazdo", gdzie - jak głosi legenda - gniazdowały niegdyś bieliki. Dziś z tego miejsca rozciągają się wspaniałe widoki na królową polskich rzek. Właśnie teraz, gdy mamy piękną złotą jesień i babie lato, krajobraz widoczny z Winnej Góry jest szczególnie imponujący. Trafiliśmy na dzień ze wspaniałą przejrzystością powietrza, dzięki czemu bez trudu mogliśmy dostrzec mieleckie blokowiska i wieże podkarpackich kościołów.
Ostatni punkt naszej wędrówki zlokalizowany został w okolicach przystani kajakowej nad rzeką Czarną, gdzie rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy serdelki połanieckie. Byliśmy już nieco zmęczeni i głodni, więc kiełbaski smakowały nam niczym kawior. Po odpoczynku i posiłku wróciliśmy szybkim marszem do szkoły, gdzie mogliśmy sobie pogratulować zorganizowania kolejnej udanej wyprawy, gdyż towarzysząca nam młodzież wyglądała na zmęczoną, ale zadowoloną.
Tekst: Marek Pedyński
Zdjęcia: Andrzej Forkasiewicz, Marek Pedyński