ZŁOTA Bruksela dla Zespołu Szkół w Połańcu

Jakub Zyngier za projekt "Razem bezpieczniej - innowacyjna aplikacja na smartfona" zdobył dla Zespołu Szkół w Połańcu ZŁOTY MEDAL w kategorii 'Młody Wynalazca" (do 26 lat - Kuba był najmłodszym uczestnikiem!).

Serdeczne podziekowania dla:

- całej załogi Ambasady RP w Brukseli za pefrekcjonizm i wyjątkową atmosferę na Ich (naszym) stoisku
- Pana Krzysztofa Wójcika z DPW Bruksela za profesjonalizm, wyjątkowe wsparcie oraz orqanizację finansowania powierzchni wystawowej
- całej załogi Fundacja Pro Inventio HALLER za sfinansowanie udziału w konkursie EUREKA i niezwykle miłą atomosferę w trakcie targów
- Zarządu Powiatu Staszowskiego i Dyrekcji Zespołu Szkół w Połańcu za przychylnośc i sfinasowanie podrózy i pobytu w Brukseli.

Opis aplikacji:
W trakcie podróży priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort jej uczestników. Nawet  zaawansowane urządzenia GPS nie umożliwiają wizualizacji i określenia położenia dwóch razem podróżujących samochodów oraz ich parametrów podróży. Wpadłem na pomysł, aby stworzyć aplikacjię, której zadaniem będzie ułatwienie komunikacji pomiędzy dwoma pojazdami wyruszającymi wspólnie w podróż. Dotychczas tego typu rozwiązanie było nieznane i niestosowane w praktyce. W oparciu o własne doświadczenia oraz umiejętności programowania w języku Java, stworzyłem aplikację dzięki której zrealizowałem cel projektu.

 

Jak to działa?
Aby określić Twoje położenie, aplikacja pobiera informację na temat Twojej lokalizacji za pomocą sygnału GPS. Aplikacja co pewnien okres czasu wysyła te informacje do bazy danych MySql, skąd drugi użytkownik może je odczytywać (po uzyskaniu wcześniej pozwolenia). Następnie aplikacja pobiera dane o położeniu drugiego użytkownika i ustawia tzw. „marker” (idetyfikuje on lokalizację na mapie)  w odpowiednim miejscu. Aplikacja (przu użyciu Google Maps API) oblicza dystans pomiędzy dwoma użytkowanikami oraz w zależności od rodzaju środka transportu jakim się poruszamy, szacuje czas przejazdu tej trasy. Użytkownicy mogą również komunikować się za pomocą krótkich wiadomości tekstowych. Pierwszy użytkownik wysyła taką wiadomość do bazy danych, a aplikacja drugiego użytkownika odbiera ją i wyświetla za pomocą tzw. „dialog box’ów”. Aby powiadomoć kolegę, na przykład o wypadku lub potrzebnej pomocy, wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk.
 Była testowana w praktyce i działa prawidłowo. Możliwości jej zastosowania  w praktyce są ogromne:

- wizualizacja położenia drugiego samochodu.
- błyskawiczna  informacja o postoju, potrzebie pomocy, wypadku.
- pomiar  odległości pomiędzy dwoma pojazdami.
- sprawdzenie przybliżonego czasu pomiędzy pojazdami (w czasie rzeczywistym).
- komunikacja poprzez krótkie, zwięzłe komunikaty.
- w przypadku koniecznej pomocy lub wypadku wytyczenie trasy do kierowcy (w trakcie realizacji).

M.Zyngier

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information