Konspiracyjne pismo "ODWET"

W kwietniu 1940r. wydawane przez organizację pismo otrzymało tytuł "Odwet". Zwiększył się jego nakład i od maja 1940 r. wynosił 1500 egzemplarzy i 10 - 12 stron formatu A-4 . Czytywanie podziemnej prasy odbywało się systemem łańcuchowym. "Odwet" uchronił Polaków przed beznadzieją i załamaniem psychicznym i pozwalał żyć nadzieją na pokonanie okupantów. Przynosił, najświeższe wiadomości ze wszystkich frontów II wojny światowej, informował o wydarzeniach politycznych i życiu w okupowanej Polsce, przekazywał materiały szkoleniowe, pouczał jak zachowywać się w konkretnych sytuacjach narzuconych przez okupanta, potępiał Polaków współpracujących z Niemcami, naświetlał stronę niemiecko - sowiecką, apelował o patriotyczne i religijne wychowanie dzieci.


Powielanie gazety początkowo odbywało się u rodziców Jasińskiego w Tarnobrzegu przy ulicy Nadole. Jasiński do kolportażu wykorzystał nawet niewielka firmę "Karpatia" - wytwórnia i Eksport Kos w Krakowie. Powielali niektórzy kurierzy i kolporterzy "Odwetu" wyposażeni byli w pełnomocnictwa niemieckiej firmy upoważniające do rozprowadzania kos po wioskach. Odwet kolportowany był na terenie niemal całej Polski centralnej i południowej. Częściowo kolportaż przejęła siatka konspiracyjna Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). Na początku 1941 r. Jasiński nawiązał współpracę w Biurem Informacji i Propagandy (BIP) okręgu ZWZ w Krakowie. Pismo było ciągle niezależne co było powodem olbrzymich trudności finansowych w jego wydawaniu. Utrzymywało się z dowolnych wpłat konspirantów oraz czytelników.

Skład pierwszej redakcji "Odwetu" w Tarnobrzegu.
Stanisław Jasiński
Tadeusz Dąbrowski
Eugeniusz Dąbrowski
Stanisław Maruszak
Józef Biernat
Henryk Putkiewicz
Czesław Molenda 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information