"Jędrusiowy" mural w Zespole Szkół w Połańcu

W Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie” w Połańcu, w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia placówki, rozpoczęła się realizacja projektu o nazwie „Połanieckie prelekcje historyczne”. Pierwszy efekt działań to wyjątkowy mural, który powstał na ścianie przy głównym wejściu do budynku. Autorem malowidła jest Ariel Kula, pochodzący spod Inowrocławia plastyk, właściciel Pracowni Malarstwa Artystycznego.

 

Wykonanie dzieła zajęło kilkadziesiąt godzin, a samo malowanie zostało poprzedzone fazą projektową i przygotowaniem podłoża, o które zadbała firma Majkel-bud. Jak przyznał artysta, z kilku przesłanych projektów wybrany został ten, który eksponuje postać założyciela i pierwszego dowódcy legendarnego oddziału partyzanckiego AK "Jędrusie". Dzięki temu Władysław Jasiński - nauczyciel, społecznik, a nade wszystko patriota - będzie witał od dziś swym przejmującym wzrokiem każdego, kto przekroczy próg naszej szkoły. Tło dla "Jędrusia" stanowią wiejskie zabudowania tragicznie doświadczonych w czasie wojny Strużek oraz lasy - miejsce ukrywania się konspiratorów. 

Z pewnością malowidło ścienne zwiększy świadomość historyczną uczniów - pomoże lepiej zrozumieć, dlaczego nasza szkoła związała się z imieniem jednego z najsłynniejszych oddziałów partyzanckich działających na terenie Polski w czasie II wojny światowej. Przyczyni się ono też do popularyzacji "Jędrusiów" wśród kolejnych pokoleń lokalnej społeczności. 

Mural nie zaistniałby bez wsparcia partnerów szkoły. Projekt powstał dzięki zaprzyjaźnionemu z nami Stowarzyszeniu Wiedza Energia Działanie, a jego realizację umożliwiła Fundacja PZU. Patronatem został objęty przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec oraz Burmistrza Miasta i Gminy Osiek. Wsparcie merytoryczne zapewniły Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych "Avito Vivit Honore"

Oficjalne odsłonięcie muralu nastąpi 2 czerwca 2023 roku podczas uroczystości upamiętniającej rocznicę pacyfikacji Strużek. Wtedy też przedstawiciele współpracujących z nami instytucji przedstawią w formie prelekcji historyczne dzieje naszego regionu. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na to wydarzenie. Zachęcamy też do wysłuchania wywiadu z autorem muralu - Arielem Kulą.

Anna Nowakowska-Gromny

Marek Pedyński

 

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information