Młodzież w ZS w Połańcu działa lokalnie!

Młodzież w ZS im. Oddziału Partyzanckiego AK “Jędrusie” w Połańcu po raz kolejny pokazuje, że szkoła to nie tylko przestrzeń do nauki, ale również miejsce do rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Dowodem tego jest realizowany projekt pn. "Stacja? Informacja! Budowa zaplecza do edukacji medialnej w Zespole Szkół w Połańcu".

W ramach omawianego przedsięwzięcia uczniowie i nauczyciele placówki zorganizowali warsztaty z wystąpień publicznych. Młodzież pod okiem profesjonalnych trenerów Anny i Jacka Przybyszów miała okazję rozwijać umiejętności miękkie w zakresie swobodnej komunikacji, mowy ciała i pewności siebie. Działanie to miało na celu przygotowanie uczniów do pełnienia roli przyszłych "rzeczników prasowych" ZS Połaniec.

W kolejnym kroku Samorząd Uczniowski zajął się przygotowaniem przestrzeni pod pierwsze w pełni wyposażone studio nagrań. Zadanie to tylko z pozoru wydawało się łatwym. W międzyczasie okazało się, że budynek Zespołu Szkół przejdzie gruntowne zmiany w związku z otrzymaną dotacją pod budowę Centrum Energetyki. Zaplecze infrastrukturalne skurczyło się, ale chęci i zapał młodzieży wciąż pozostawały duże. W ostatnim stadium realizacji projektu udało się wygospodarować przestrzeń zaplecza pracowni zawodowej. Miejsce to zostało uprzątnięte i odświeżone dzięki szczerej pomocy znakomitych wolontariuszy, a zarazem uczniów placówki.

Równolegle do prac remontowych odbył się zakup sprzętu do nagrywania treści multimedialnych. Dotychczasowe materiały powstawały za pomocą prywatnych sprzętów uczniów i nauczycieli. Pomimo dobrej merytoryki jakość tworzonych filmów miejscami pozostawiała pewien niedosyt. W tym celu zakupiony został zestaw sprzętu multimedialnego obejmujący kamerę wysokiej rozdzielczości 4K z płynną stabilizacją obrazu, statyw, pamięć flash, zestaw bezprzewodowych mikrofonów krawatowych oraz podstawowe umeblowanie.

W międzyczasie uczniowie i uczennice odbyli wycieczkę do Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach, gdzie mieli okazję przyjrzeć się warsztatowi pracy dziennikarskiej i poczuć klimat tej nieszablonowej profesji. Wszyscy szczerze wierzymy, że podjęte działania wpłynęły pozytywnie na całą lokalną społeczność. Połaniecka placówka została wyposażona w pełni zadowalający sprzęt do nagrań treści audio-wizualnych. Uczniowie mają okazję kreatywnie spędzać czas i szlifować swoje medialne predyspozycje, a lokalna społeczność będzie mogła śledzić losy placówki w Internecie.

Realizacja projektu nie byłaby możliwa gdyby nie wsparcie otrzymane w ramach programu Działaj Lokalnie (edycja 2023). Udział w programie grantowym był możliwy dzięki patronatowi Stowarzyszenia "Centrum" Sport i Rekreacja w Staszowie i Fundacji Aktywizacji i Rozwoju FARMa. Otrzymana dotacja pochodząca z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce pozwoliła na opłacenie warsztatów i zakup sprzętu pod szkolne studio. Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie wszelkim partnerom.

 

 

Przemysław Bednarski

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information