Maciej Kowalski - złoty medal - Bangkok

W dniach od 2 do 6 lutego Maciej Kowalski, uczeń IV klasy technikum w Zespole Szkół imienia Oddziału Partyzanckiego AK ,,Jędrusie” w Połańcu, reprezentował Polskę na międzynarodowych targach IPITEX International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition 2018 w stolicy Tajlandii w Bangkoku. Projekt Macieja Kowalskiego „System Bezpiecznej Kąpieli”, konkurował już na niejednym konkursie w kraju, zdobywając uznanie jury. Tym razem zdobył także uznanie wśród  światowej elity wynalazczości i innowacyjności. Maciek przywiózł z Bangkoku zloty medal, przyznany przez jury konkursu IPITEX. Na wystawie prezentowało ponad 1000 uczestników z kilkudziesięciu krajów całego świata. W Bangkoku oprócz reprezentanta Zespołu Szkół w Połańcu, obecni byli  profesorowie z Politechniki Częstochowskiej, AGH, instytutów badawczych oraz uczniowie z 3 innych polskich szkół (w tym gimnazjaliści z Połańca, którzy także zdobyli złoty medal). Podczas pierwszych dwóch dni odbywała się sesja konkursowa podczas, której członkowie jury odwiedzali stoiska, rozmawiali o projektach z ich autorami i oceniali prace wszystkich uczestników (w tym moją). Jury składało się z wielu doktorów i profesorów, którzy na codzień zajmują się innowacyjnymi rozwiązaniami i wykładają na uczelniach wyższych. Oprócz jury nasze stoiska odwiedzały osoby z zewnątrz (zaczynając od dzieci ze szkół podstawowych, a kończąc na studentach i dorosłych osobach zajmujących się daną dziedziną projektu).  Prezydent International Federation of Inventors’ Associations Pan Alireza Rastegar bardzo dobrze ocenił pracę Maćka. Projekt “System bezpiecznej kąpieli” zdobył wcześniej III miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie “Młody Innowator”, III miejsce i tytuł lauteata w Olimpiadzie Innowacji Technicznych. W marcu 2018 Maciej będzie prezentował  projekt w zawodach regionalnych konkursu naukowego  E(x)PLORY 2018 we Wrocławiu.  
System bezpiecznej kąpieli – podstawowe informacjeCel projektu: zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie kąpieli w wannie, dla osób z niej korzystających (w szczególności osób starszych, chorych, niepełnosprawnych)

Jak to działa? Monitorowanie osoby kąpiącej się:- gdy system przez 30 sekund nie wykryje żadnego ruchu osoby kąpiącej się, nastąpi odcięcie  dopływu  i otworzy się  odpływ wody oraz zostanie uruchomiony alarm.

Wykrywanie zalania w łazience: - pojawienie się wody na podłodze, powoduje uruchomienie czujnika zalania.  W kolejnym kroku system odcina dopływ wody i otwiera odpływ.
Zalety systemu:
- zapewnia bezpieczeństwo
- gwarantuje komfort i intymność
- jest niezawodny w działaniu i bezobsługowy
- ma możliwości łatwej i taniej rozbudowy
Zastosowanie:
- szpitale - domy opieki   - ośrodki rehabilitacyjne  - ośrodki sanatoryjne  - hospicja
System zbudowany jest w oparciu i streownik PLC (programowalny sterownik logiczny) i w kategorii wynalzaczości stosowanej przez PZSWiR należy do grupy usprawnienie softwarowo - techniczne.

Tegoroczny sukces ucznia Zespołu Szkół jest potwierdzeniem dobrej pracy nauczycieli Zespołu Szkół z młodymi, zdolnymi uczniami. W poprzedniej edycji IPITEC 2017 Jakub Zyngier wrócił  z Bangkoku z dwoma złotymi medalami.

Przepis na sukces w dziedzinie wynalazczości jest niezwykle prosty: zauważ i zdefiniuj problem, opracuj teoretycznie innowacyjne rozwiązanie, wykonaj praktyczny model, opisz swoje dokonania  wraz w pełną dokumentacją techniczną, zgłoś rozwiązanie do konkursu krajowego, jeśli osiągniesz sukces - masz szansę zdobyć akredytację do konkursów międzynarodowych,  przygotuj to co poprzednio w wersji angielskiej, przedstaw zalety przed międzynarodowym jury specjalistów  i ekspertów w danej dziedzinie (oczywiście w języku angielskim) i ... spokojnie czekaj na wyniki jury J A wszystko co zrobisz musi być innowacyjne, nowe i nie może być rozwiązaniem znanym w świecie techniki. I pamiętaj rywalizujesz o palmę pierwszeństwa z setkami podobnych Tobie osób zafascynowanych techniką z całego świata. Tu nie wystarczy umieć, tu trzeba mieć szerokie podstawy teoretyczne, zdefiniować, wymyślić, opracować, wykonać, opisać i obronić swoje rozwiązanie.

W imieniu własnym oraz ucznia Zespołu Szkół w Połańcu Macieja Kowalskiego, składam najserdeczniejsze podziękowania za wsparcie i realizację udziału projektu „SYSTEM BEZPIECZNEJ KĄPIELI” w  Bangkok International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition (IPITEx 2018). Dzięki Państwa pomocy, młodzi wynalazcy realizują swoje marzenia i pasje. Dzięki wszechstronnemu wsparciu, młodzi uczniowie zdobywają laury w konkursach na całym świecie. Dla nas, nauczycieli pracujących z uczniami zainteresowanymi rozwojem techniki,  okazana przez Państwa  pomoc, stanowi impuls do realizacji kolejnych wyzwań.

Składamy najserdeczniejsze podziękowania naszym tegorocznym fundatorom:

- Fundacja Wspomagania Oświaty w Połańcu wraz z fundatorem firmą ENEA
- Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów
- Zarząd Powiatu Staszowskiego
- ELPOLAB
- ELPOŻ
- „HEL-PIK” Usługi BHP
- Bank Spółdzielczy w Połańcu
- Nadleśnictwo Staszów

Szczególne wyrazy podziękowania dla Pani Danuty Woszczek – przewodniczącej Rady Rodiców Zespołu Szkół w Połańcu. Bez Pani zaangażowania, aktywności i pomysłowości nie mielibyśmy szans marzyć o sukcesach na wielu prestiżowych imprezach.

IPITEC 2018 był rokiem sukcesów młodych połanieckich wynalazców. Nasi gimnazjaliści Krzysiek Wójci i Kamil Zysk pod opieką Jerzego Nowaka wórcili z Bangkoku z medalami. Serdecznie gratuljemy naszym młodzym kolegom i cieszymy sie z Wasych sukcesów.

Mariusz Zyngier

 

 

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information