Wolontariat - nasz sposób na aktywność społeczną

Wolontariat, ten wspaniały fenomen naszych czasów, powinien być żywy pośród was. (…)

Jan Paweł II

Szkolne Koło Wolontariatu działa w Zespole Szkół w Połańcu od 2000 r. Obecnie w wolontariacie pracuje 45 osób. Celem działalności naszego Koła jest przede wszystkim uwrażliwienie na różne obszary ludzkiej biedy i krzewienie ducha czynnej pomocy potrzebującym. W ciągu tych wszystkich lat w tradycję wolontariatu wpisało się wiele działań. Wolontariusze pomagają indywidualnie oraz grupowo. W zależności od preferencji, zaangażowania, wiedzy. Są osoby, które doskonale dają sobie radę, pracując samodzielnie, inni realizują siebie, pracując w zespole. Prace są podzielone między poszczególne osoby tak, aby każdy był w czymś pomocny, a jednocześnie nie miał zbyt wielu zadań. Młodzi ludzie skupieni w SzKW bezinteresownie i dobrowolnie działają na rzecz innych. W swoja pracę wkładają dużo serca, co przynosi im satysfakcję. Największą zapłatą jest dla nich ciepły uśmiech, miłe słowo.

Bardzo cenne są spotkania międzypokoleniowe z pensjonariuszami Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu. Wspólne czytanie książek, udział w przedstawieniach artystycznych, gry stolikowe, jak również pomoc podczas pikników rodzinnych czy Jesiennej Biesiady Domów Samopomocy - to bezcenne chwile spędzone z naszymi seniorami.

Od początku naszej działalności współpracujemy z Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą w Łoniowie oraz Placówką Opiekuńczo-Wychowawczą im. Ojca Gwidona w Pacanowie. Rokrocznie organizujemy "Mikołajki" dla wychowanków domów dziecka  pod hasłem: „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM”.  By podarować odrobinę szczęścia tym, których los ciężko doświadczył, pozbawiając ciepła ogniska domowego, wolontariusze organizują zbiórkę darów rzeczowych w największych centrach handlowych w Połańcu, wysyłają listy do sponsorów. Dzięki życzliwości i ofiarności mieszkańców Połańca i okolic wychowankowie domów dziecka każdego roku obdarowywani są prezentami mikołajkowymi. W Połańcu aktywnie spędzają mikołajkowy dzień, uczestnicząc w przygotowanych przez wolontariuszy atrakcjach – wyjście do restauracji – poczęstunek, bilard, wyjście na basen, wyjście do kręgielni, siłowni.

Punktem kulminacyjnym akcji jest ”Mikołajkowa podróż marzeń”. Byliśmy już w Krakowie (kino, Park Wodny), Tarnowskich  Górach (Zabytkowa Kopalnia Srebra, Park Wodny, lodowisko), Chorzowie (Planetarium Śląskie w Chorzowie), Wrocławiu, Tatrach , Bieszczadach, Kazimierzu Dolnym, Energylandii, a to tylko niektóre z naszych wspólnych wypraw.

W działalność Szkolnego Koła Wolontariatu wpisały się ogólnopolskie akcje charytatywne, takie jak: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Opatrunek dla Zambii. Wolontariusze czynnie działają, organizując zbiórki pieniędzy na wsparcie leczenia ciężko chorych dzieci. Oddają dla nich krew w ramach akcji przeprowadzanych przez Klub HDK ENEA Połaniec „Energie mamy we krwi” oraz  wspólnie z Klubem HDK PCK przy Grupie Azoty Siarkopol Grzybów, organizując takie akcje na terenie naszej szkoły. Współpracujemy z Fundacją AIESEC – goszcząc wolontariuszy z innych krajów.

Wszelkie działania pomocowe są bardzo istotne i pożądane nie tylko ze względu na wymierne korzyści wynikające z faktu świadczenia nieodpłatnej pracy na rzecz drugiego człowieka. Wielu wolontariuszy odczuwa silną potrzebę niesienia pomocy innym, bycia aktywnym w celu realizacji własnych pomysłów. Co istotne - praca naszych wolontariuszy jest doceniana przez władze samorządowe oraz szkolne.

Małgorzata Walczyk-Konat 

(opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu)

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information