Połanieccy szachiści ponownie najlepsi w powiecie

W piątek 25 października 2019 r. odbyły się drugie Szachowe Mistrzostwa Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Staszowskiego. Rok temu nasza drużyna zdobyła pierwsze miejsce i w tym roku - ponownie w roli gospodarza - również liczyliśmy na najwyższy stopień podium. 

Do turnieju przystępowaliśmy jednak ze sporymi obawami, gdyż staszowskie szkoły nie zasypiają gruszek w popiele i stale podnoszą poziom swych reprezentacji; wiedzieliśmy, że zarówno Liceum Ogólnokształcące w Staszowie, jak i Zespół Szkół w Staszowie mają zawodników reprezentujących na co dzień klub szachowy LUKKS Kielce. Oprócz wymienionych placówek w nasze progi zawitały również drużyny z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie i Zespołu Placówek Oświatowych w Bogorii. O zaszczytny tytuł Mistrza Powiatu Staszowskiego rywalizowało więc 5 zespołów, o jeden więcej niż rok temu. Liczba zawodników również się zwiększyła - do zawodów stanęło aż 27 osób, 5 dziewcząt i 22 chłopców. 

 

Regulamin zawodów zaakceptowany przez opiekunów i kapitanów każdej z drużyn przewidywał, że w rywalizacji indywidualnej będą uczestniczyli wszyscy zawodnicy w jednej grupie, natomiast klasyfikacja zespołowa zostanie ustalona na podstawie sumy zdobytych miejsc przez 3 najlepszych zawodników każdej z drużyn. 

Turniej przebiegał w przyjacielskiej atmosferze, choć nie brakło sportowej złości i rywalizacji. Wielkie emocje towarzyszyły każdej z 7 rund. Grano szybkim tempem, czyli 10 minut na posunięcia zawodnika w danej partii, a kojarzenia par odbywały się systemem szwajcarskim. Po 7 rundzie przyszedł czas na ostateczne rozstrzygnięcia - w rywalizacji dziewcząt zwyciężyła Julia Wyszyńska z Zespołu Szkół w Staszowie (4 punkty z 7 partii), a o kolejnych miejscach zadecydowała dogrywka. W jej wyniku drugie miejsce zajęła Klaudia Bednarska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie, a trzecie Katarzyna Majczak z tej samej szkoły.

 

Jeszcze bardziej zacięta okazała się rywalizacja chłopców. Wprawdzie pierwsze miejsce bezapelacyjnie zdobył Jan Chyc z Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie, który wygrał wszystkie swoje partie i zgromadził 7 punktów, ale o kolejne pozycje toczyły się ciężkie boje. Drugie miejsce zajął Hubert Kanarek z Zespołu Szkół w Staszowie (6 punktów), a żeby wyłonić trzeciego zawodnika, trzeba było przeprowadzić dogrywkę między 4 uczniami naszej szkoły, z których każdy zdobył po 5 punktów. Po emocjonujących "blitzach", czyli szachach błyskawicznych, w których zawodnicy mają zaledwie 5 minut na wykonanie swoich posunięć, na najniższym stopniu podium stanął Szymon Wysocki z klasy II a LO, potwierdzając tym samym swoją wysoką formę z ostatnich tygodni (zaledwie 2 dni wcześniej Szymek został 5. zawodnikiem indywidualnych Mistrzostw Województwa Świętokrzyskiego). Czwarte miejsce zajął Bogusław Banaś z kl. III a LO, piąte Hubert Kowalik z II bc T, a szóste Jakub Kaczmarski z I ad T. Ostatni z naszych reprezentantów, Kacper Wysocki z I a LO, z 4 punktami również uplasował się na wysokiej, 7. pozycji. 

Równy i wysoki poziom naszych zawodników sprawił, że w rywalizacji drużynowej okazaliśmy się bezkonkurencyjni. Z 12 punktami karnymi wyraźnie pokonaliśmy Liceum Ogólnokształcące w Staszowie (16 punktów) i Zespół Szkół w Staszowie (17 punktów). Tak więc drugi rok z rzędu zostaliśmy drużynowym Mistrzem Powiatu Staszowskiego w Szachach

Po turnieju odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów. Zwycięzcy zawodów indywidualnych otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy, a najlepsze drużyny zaszczytne tytuły. Zawody oceniam jako bardzo udane i pokazujące, że szachy pięknie się rozwijają w powiecie staszowskim. Poziom był dużo wyższy niż rok temu, pojawili się zawodnicy grający w klubach i dysponujący kategoriami PZSzach. Cieszy fakt, że do rywalizacji przystąpiło tak wiele szkół i uczniów. To dobry prognostyk na przyszłość - za rok spodziewamy się jeszcze większej liczby drużyn i zawodników, poziom gry też się z pewnością podniesie. 

W ostatnich słowach pragnę pogratulować moim podopiecznym - jestem z Was naprawdę dumny, wspaniale reprezentowaliście naszą szkołę. Teraz czas na weryfikację umiejętności w zawodach wojewódzkich :). 

Marek Pedyński, sędzia główny zawodów i opiekun drużyny

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz sie wiecej jak je wylaczyc Tutaj..

  Akceptuje cookies na tej stronie
EU Cookie Directive Module Information